Українську систему середньої освіти чекає серйозне оновлення. Починаючи з 2027 року, учні 9-х класів складатимуть державну підсумкову атестацію у формі ЗНО. Такий крок, на думку освітян, дозволить покращити відбір до профільної старшої школи й уникнути автоматичного переходу до 10 класу.

Про це в інтерв’ю «Новій українській школі» розповів заступник голови Комітету Верховної Ради з питань освіти Сергій Колебошин. Він нагадав, що ще понад п’ять років тому у законі «Про повну загальну середню освіту» було зафіксовано: з 2027 року ДПА для дев’ятикласників проводитиметься у форматі ЗНО.

За словами Колебошина, сьогодні базова та старша школи часто не відокремлені, і тому більшість учнів переходить у 10 клас автоматично, незалежно від рівня знань. У новій моделі буде по-іншому: вступ до старшої школи здійснюватиметься за результатами тестування. Це дозволить обрати справді вмотивованих учнів, готових до поглибленого навчання та академічних навантажень.

Старшокласники на уроці / фото: inPoland
Старшокласники на уроці / фото: inPoland

Такий формат — це не покарання, а відбір для якіснішої освіти. Адже старша профільна школа в межах реформи НУШ має бути гнучкою: дитина обиратиме між професійним та академічним спрямуванням. І для цього вже потрібна серйозна підготовка.

Популярні новини зараз
Без повістки і запрошення: українців змусять самостійно йти в ТЦК – з'явитись обов'язково Мобілізувати почнуть шаленими темпами: бійців критично не вистачає - кому збирати рюкзаки Смерч у Київській області – тривожний сигнал: екологи прогнозують більше торнадо по країні ТЦК не зглянеться на вік і хвороби: чоловікам 50+ масово готують повістки - куди відправлять
Показати ще

Освітянка Лілія Гриневич наголошує: в цій системі важливо не просто оцінити знання, а допомогти дитині зробити свідомий вибір. Саме тому у школах мають з’явитися кар’єрні радники — фахівці, які допоможуть школярам зорієнтуватися в освітньому маршруті.

Тестування учнів, скрін з YouTube
Тестування учнів, скрін з YouTube

«Дуже важливо — не зламати дитину неправильним вибором. Якщо ми її відправимо не в той трек — виправити це потім буде складно. Саме тому й потрібні кар’єрні радники та продумане тестування», — підкреслює Гриневич.

Нова модель передбачає, що школярі після 9 класу обиратимуть між академічним і професійним ліцеєм, а також предметами, які вони вивчатимуть поглиблено. Але щоб реформа працювала, потрібні й викладачі нового рівня — з фаховою підготовкою, здатні навчати не «для галочки», а для знань.

Нагадаємо, російські письменники в українській освіті: як діяти батькам, якщо вчитель нав'язує літературу країни-агресора

Раніше ми розповідали, що до 25 тисяч гривень за результати НМТ: кому держава компенсує навчання в університеті

Також, у школах по-новому вчитимуть іноземні мови: МОН готує кардинальні зміни