В умовах війни та руйнування звичних соціальних норм російські спецслужби все частіше використовують підлітків для здійснення терористичних актів проти України.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗ початку 2025 року вже 14 неповнолітніх було залучено до диверсій. Чому це відбувається і як із цим боротися розповів на ZN.UA соціальний психолог та психотерапевт Олег Покальчук.
Підлітки, які стали мішенню для вербування, не діють навмання. Їхня реальність – це світ, де старі цінності та моральні орієнтири руйнуються. Комерціалізація, сексизм та руйнація соціальних ролей створюють у молоді спотворені пріоритети. А коли за свої вчинки ніхто не несе відповідальності, підлітки стають особливо вразливими.
Медіа грають величезну роль формуванні світогляду молоді. У соціальних мережах вони часто бачать, що для того, щоб стати популярним, потрібно порушувати правила, ризикувати, поводитися як "відмінник" серед тих, хто не боїться ламати норми. Такий підхід все частіше сприймається як шлях успіху. А руйнація критичного мислення у підлітків веде до сумних наслідків.
Прикладів трагедій – як випадкові смерті від ударів струмом під час небезпечних селфі чи смерті серед підлітків, які страждають від наркотиків – це не випадковість.
Що стосується самої вербування, то тут теж все не так вже й складно. Росія використовує банальні обіцянки легких грошей та швидких дій, такі як наклейка стікерів, малювання графіті чи розповсюдження агітації в інтернеті. Але за такими діями ховається серйозна загроза: підлітки, не розуміючи, стають частиною терористичної мережі.
Проблема в тому, що обіцянки "легких" грошей та "швидкого успіху" спокусливі для підлітків, які не завжди можуть відрізнити реальність від небезпечної гри. Також важливо, що багато хто з них мріє потрапити до "клубу дорослих", де порушення правил – це норма.
Так буває не тільки у нас, а й в інших країнах, наприклад, у Латинській Америці чи Африці, де підлітків залучають до збройних угруповань. Вони не сприймають жорстокість як щось жахливе, а як новий етап дорослішання.
Також варто зазначити, що за нинішніх умов залишається відкритим питання патріотичного виховання. Пропаганда, звичайно, грає свою роль, але без справжніх прикладів гідної поведінки, які б показували не лише державні органи, а й дорослі, ця пропаганда не має великого значення. Дуже важливо, щоб діти бачили навколо себе людей, котрим чесність, патріотизм і відповідальність – це не порожні слова.
Як із цим боротися?
Все починається з того, щоб уважно стежити за поведінкою підлітків, вчасно помічати зміни. Тут важлива участь не лише батьків, а й вчителів, а також створення "інформаційних укриттів", де цінності честі та відповідальності відіграють головну роль. Потрібно говорити з дітьми не тільки про те, що "не можна", а й про те, як робити правильний вибір за умов сучасної реальності.
Війна триває, погрози змінюються, але найважливіший урок, який ми маємо здобути, – те, що кожне покоління несе відповідальність за таке. Потрібно розвивати критичне мислення у підростаючого покоління, створювати здорове середовище для підлітків та працювати з ними, щоб уникнути трагедій, які можуть вплинути на долю всієї країни.
Нагадаємо, студентів "пакує" поліція прямо серед Києва: перевірки, штовханина, жодних вибачень
Раніше ми писали про те, що мер Івано-Франківська нормалізує побиття дітей: "Взяти різання і відшмагати..."
Крім того, Знай.ua повідомляв, "за донат на ЗСУ роби зі мною все, що хочеш": у центрі Києва соцексперимент блогера вийшов з-під контролю