У найближчі роки в Україні планують повернути державну підсумкову атестацію для учнів 9 класів, але не у звичному вигляді, а у форматі зовнішнього незалежного оцінювання. Відповідна реформа стане частиною ширших змін в системі оцінювання шкільних знань, яка вже активно обговорюється на рівні МОН та профільних освітніх установ.

Про плани щодо впровадження нової моделі атестації розповіла очільниця Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко в подкасті «Що там із НУШ?». Вона зазначила, що ідея проходження ЗНО після 9 класу вже обговорюється на рівні уряду і освітньої спільноти. За її словами, така атестація дозволить об’єктивніше оцінити рівень знань школярів після завершення базової середньої освіти, а також допоможе їм обрати подальшу освітню траєкторію: вступ до ліцею, коледжу чи професійно-технічного закладу.

Екзамен
Екзамен

Втім, процес запровадження нової системи буде поступовим. Як вказано в бюджетній декларації на 2026–2028 роки, тестування спочатку проходитиме у пілотному форматі. У 2026 році участь у ньому візьмуть приблизно 2 тисячі учнів, у 2027 році — вже 5 тисяч. А у 2028-му нова модель охопить всю країну: зовнішню атестацію проходитимуть понад 388 тисяч випускників 9 класу.

Популярні новини зараз
Навіть комуналку сплатити не зможете: Нацбанк посилив правила грошових переказів Пенсіонерам удвічі підвищили вікову доплату: хто отримає більше грошей Пенсіонерам виплатять надбавки понад 600 гривень у липні: хто та як може отримати На руки не дадуть, але можна отоварити: пенсіонери отримають додаткову тисячу гривень – на що дозволять витратити
Показати ще

У Центрі оцінювання пояснюють, що запровадження ДПА у формі ЗНО стане логічним продовженням реформи «Нова українська школа», де оцінювання знань має стати не лише інструментом контролю, а й підказкою для подальшого освітнього маршруту кожного учня. Тетяна Вакуленко наголосила, що перед запровадженням змін буде проведено широке обговорення з освітянами, а також ретельна підготовка технічної бази та методичних матеріалів.

Старшокласники на уроці / фото: inPoland
Старшокласники на уроці / фото: inPoland

У той же час експерти наголошують: для реалізації такої ініціативи держава повинна забезпечити рівний доступ усіх учнів до якісної освіти, незалежно від регіону проживання. У сільській місцевості або невеликих громадах можуть виникати труднощі з технічним забезпеченням або доступом до репетиторів, що вже зараз викликає хвилювання серед батьків.

Попри певні ризики, ідея запровадження ЗНО після 9 класу виглядає логічним кроком у напрямку європейських стандартів. Вона дає можливість ще до 11 класу оцінити сильні та слабкі сторони учня й обрати шлях, який буде найбільш відповідати його здібностям і бажанням.

Очікується, що реформа запрацює у повному обсязі вже у 2028 році, тож у школах і в родинах вже зараз варто починати готуватись до змін. Час, коли після 9 класу вибір освітнього маршруту здійснювався навмання, без урахування реального рівня знань, поступово відходить у минуле.

Нагадаємо, кількість вишів хочуть скоротити: дають дипломи, а не освіту

Раніше ми розповідали, що батьків застерегли від вербування дітей: що обов'язково треба знати і звернути увагу

Також, нові правила МОН ризикують залишити без навчання тисячі українських дітей: чого чекати з 1 вересня