Верховна Рада готує закон, яким студенти-бюджетники будуть зобов'язані відпрацювати за своєю спеціальністю. Не все життя, звичайно, але певний час. Поки що обговорюється, скільки саме.

Йдеться не про тих, хто вже навчається, а лише про майбутніх абітурієнтів. План такий: ти вступаєш на бюджет, навчаєшся два роки і лише потім приймаєш рішення, чи хочеш продовжувати навчання за рахунок держави.

Якщо так – підписуєш договір. По ньому держава зобов'язується дати тобі перше робоче місце, а ти відпрацювати певний термін за спеціальністю.

іспити в університеті, фото Pxhere
іспити в університеті, фото Pxhere

Ідею пояснив голова парламентського комітету з освіти Сергій Бабак:

Популярні новини зараз
Гороскоп на сьогодні, 17 травня: труднощі близнюків та емоції раків ТЦК запросить "на побачення": чим ризикують українці із застарілою військовою спеціальністю Тепла не буде: Україну накриють дощі, пронизливий холод, а подекуди – сніг Українцям за кордоном встановили нові правила: військовий облік, ТЦК, паспорти
Показати ще

"Приміром, державі потрібні 12 тисяч вчителів – ми їх "замовляємо". Адже хтось йде з професії, хтось – на пенсію. Тому нам необхідно таку кількість, щоб уникнути вакансій. А коли в професію доходять тільки 3-4 тисячі педагогів, то для нас це велика біда.

Контрактників і грантовиків це нововведення не стосується лише тих, хто навчається за рахунок бюджету. Поки що неясно, як усе буде влаштовано практично. Наприклад, якщо молодого фахівця відправлять працювати до іншого міста, хто сплатить житло? Це питання законодавці ще обговорюють.

Свята 18 лютого, фото: Моя будущая профессия
Свята 18 лютого, фото: Моя будущая профессия

Реформа не стартує в 2025 році – вона торкнеться тільки нових вступників, можливо, через кілька років. Але якщо план ухвалять, бюджетна освіта стане більше схожою на реальний держзак.

Нагадаємо, контракт у вузах різко подорожчає з 2025 року: у МОН пояснили, що занадто довго занижували ціни

Раніше ми писали про те, чому українські підлітки працюють на ФСБ і як урятувати їх від масового вербування.

Крім того, Знай.ua повідомляв, не тільки хороший атестат: українські виші встановили додатковий критерій для зарахування